Qershitë – frutat e shijshëm që i japin shumë dobi shëndetit

Qershitë janë një nga frutat më dominues gjatë stinës së verës, ato kanë një ëmbëlsi tunduese por aspak të dëmshme.
Gjithëherë kur konsumoni qershitë, ndiheni sikur s’jeni ngopur mjaftueshëm ngase ato janë një nga frutat me perimetrin më të vogël, porse janë lehtë pjesëmarrëse në secilën diet.

Disa nga dobitë mjekësore të qershive i gjeni më poshtë:

1. Janë të mbushura me lëndë ushqyese
2. Janë të pasura me antioksidantë dhe përbërës anti-inflamatorë
3. Mund të nxisë rikuperimin e shpejtë pas lëndimeve
4. I ndihmojnë shumë zemres dhe lufton sulmet ndaj saj
5. Mund të përmirësojnë simptomat e artritit
6. Përmirsojnë dukshëm cilësinë e gjumit
7. Ndihmojnë në humbjen e peshës

Vlerat ushqyese të qershisë në 150 gram:

Kalori: 97
Proteina: 2 gram
Karbohidratet: 25 gram
Fibër: 3 gram
Vitamin C: 18% e vlerës totale. /natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

 

 

SHPËRNDAJE:

Related posts