Pse bebet qeshin kur flenë?

Çfarë mund të jetë më e bukur në botë se buzëqeshja e një të porsalinduri… Pra, pse një i porsalindur buzëqesh ndërsa fle? A po ëndërrojnë apo e kujtojnë kohën e tyre në barkun e nënës së tyre? Ja arsyet pse bebet buzëqeshin kur flenë.

 

A ka gjë më prekëse sesa të shohësh një buzëqeshje bebeje? Për shumicën e prindërve, është një moment që kompenson deri diku lodhjen dhe orët pa gjumë të muajve të mirë. Ky moment magjik zakonisht është më i zakonshëm kur foshnjat janë në gjumë. A po ëndërron fëmija? Apo e kujtojnë kohën e tyre në barkun e nënës së tyre? Pra, çfarë fshihet pas buzëqeshjeve të foshnjave ndërsa flenë?

 

Foshnjat në fakt buzëqeshin para se të lindin

Nëse keni fatin të shihni fëmijën tuaj duke buzëqeshur në ultratinguj, mos mendoni se po imagjinoni gjëra që nuk do të ndodhin. Një studim i më shumë se 500 grave shtatzëna duke përdorur ultratinguj 4D zbuloi se 31 fetuse në të vërtetë buzëqeshnin. Të gjithë buzëqeshën për një mesatare prej 3.21 sekondash. Në këtë mënyrë, shkencëtarët përcaktuan se buzëqeshjet spontane ndodhin edhe kur foshnjat janë në mitër dhe shumë kohë përpara se të lindin.

Falë teknologjive të reja që na lejojnë të monitorojmë foshnjat në barkun e nënës para lindjes, është bërë e mundur të zbulohet se edhe fetuset gogësin 18 javë pas konceptimit. Rreth javës së 26-të, fëmija juaj mund të buzëqeshë, të shkelë syrin dhe madje të qajë brenda barkut tuaj. Këto shprehje të fytyrës janë reflekse të pavullnetshme që i zhvillojnë si një lloj përgatitjeje për momentin e lindjes.

 

Buzëqeshjet e para janë lëvizje refleksive dhe të pavullnetshme

Këto lëvizje që fëmija bën në barkun e nënës konsiderohen si lëvizje reflekse. Kjo do të thotë, në rastin e foshnjave, ata janë zakonisht një përgjigje e menjëhershme ndaj një stimuli me një ndjenjë të brendshme mirëqenieje. Ndryshe nga shumica prej nesh, ka shumë të ngjarë që foshnjat të mos jenë të vetëdijshme se në të vërtetë janë duke buzëqeshur, kështu që kjo është për shkak të lëvizjeve të pavullnetshme të muskujve të tyre, si për shembull kur shkelmojnë ose thithin gishtin e madh.

 

Koha e duhur për buzëqeshje

Gjatë gjumit, një i porsalindur normalisht kalon nëpër 2 faza gjumi: gjumi i thellë dhe gjumi aktiv. E njohur edhe si REM, shkurtim i Lëvizjes së Shpejtë të Syve, faza aktive mendohet se prodhohet nga aktiviteti intensiv i trurit. Kjo ndodh rreth 60-90 minuta pas rënies në gjumë. Por gjumi funksionon në cikle, kështu që REM do të ndryshojë gjithashtu me gjumin e thellë. Megjithatë, është pikërisht gjatë gjumit REM që ne me shumë mundësi do t’i shohim foshnjat tona të buzëqeshin, të ngërthejnë ose të zgjasin këmbët si lëvizje të pavullnetshme të trupit të tyre.

 

Buzëqeshja

Duke qenë se nuk mund të flasin, si buzëqeshja ashtu edhe e qara janë mjetet kryesore të komunikimit të foshnjës. Kjo është e vërtetë të paktën për momentet e tyre të para pas lindjes. Përveç kësaj, studime të tjera kanë treguar se foshnjat arrijnë të vërtetojnë se janë qenie sociale disa ditë apo edhe disa orë pasi kanë lindur.

Prandaj, buzëqeshja e tyre mund të jetë gjithashtu një përgjigje ndaj emocioneve pozitive ose ndjenjave qetësuese, si p.sh. përkëdhelja e faqeve të tyre. Kujtimet e këndshme si tingujt, aroma dhe shijet mund të shkaktojnë gjithashtu një buzëqeshje tek një fëmijë.

 

A ëndërrojnë të sapolindurit?

Kur shikojmë një foshnjë në gjumë, shpesh shohim edhe buzëqeshjen e tij. Kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se ata janë duke ëndërruar. Në fakt, kjo nuk ka gjasa sepse një foshnjë e porsalindur nuk ka ende përvojë të mjaftueshme për të kujtuar dhe aftësi për të imagjinuar. Truri i tyre ende po rritet për të fituar këto kapacitete.

Gjumi në javët e para të jetës ka funksione shumë specifike, të tilla si të ndihmojë foshnjat të zhvillojnë trurin e tyre, të përpunojnë informacionin dhe të konsolidojnë kujtesën që fillon të formohet në mitër. Si rezultat i hulumtimit, është vërtetuar duke vëzhguar se foshnjat njohin zërin e nënës dhe babait të tyre disa orë pasi kanë lindur./natalmedia.com/

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts