Përdorimi i deodorantit i rrezikshëm për shëndetin, flasin studimet e fundit

Zvicra është bërë vendi i parë që ndalon deodorantët që përmbajnë kripëra alumini kancerogjene. Pasi një studim i vitit 2016 zbuloi se kimikatet toksike që gjenden në deodorantët luajnë një rol zhvillimin e kancerit të gjirit, Asambleja Kombëtare e Zvicrës votoi 126 vota pro me 58 kundër ndalimit të tyre.

Masa gjithashtu i bën thirrje Këshillit Federal të kryejë kërkime që do të vërtetonin shkaqet kryesore midis përdorimit të deodorantit dhe rritjes së rrezikut të kancerit të gjirit. Kripërat e aluminit janë përbërës kryesor që përdoren në prodhimin e shumë produkteve antidjersë dhe deodorant në treg, të cilat ndihmojnë në parandalimin e djersitjes së tepërt dhe eliminojnë erën e trupit. Kimikati toksik funksionon duke u tretur në djersë dhe duke bllokuar funksionimin e gjandrës.

Kimikatet të cilat janë prezente në deodorantet zvogëlojnë sasinë e lagështisë së pranishme në lëkurë. Megjithatë, një efekt i tillë është gjetur gjithashtu në grumbullimin e indeve në gji. Shumica e produkteve antidjersë dhe deodorant përmbajnë këtë kimioterapi që shkakton kancer, vunë në dukje studiuesit.

Kanceri i gjirit mbetet lloji më i zakonshëm i kancerit tek gratë në mbarë botën, raportoi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Sipas Vlerësimit të Shëndetit Botëror të OBSH-së të vitit 2013, më shumë se 508,000 gra në mbarë botën vdiqën nga kanceri i gjirit vetëm në vitin 2011.

Organizata gjithashtu theksoi se kanceri i gjirit ishte më i zakonshëm në vendet e zhvilluara, pothuajse gjysma e rasteve të kancerit të gjirit dhe 58 për qind e vdekjeve ndodhën në vendet më pak të zhvilluara.

 

Detaje mbi hulumtimin e kancerit të gjirit të shkaktuar nga deodoranti

Një studim i botuar në International Journal of Cancer shtatorin e kaluar shërbeu si katalizator kryesor për shtytjen më të fundit të Zvicrës për të ndaluar përdorimin e kripërave të aluminit në deodorante.

Si pjesë e studimit, një ekip studiuesish nga Universiteti i Gjenevës ekzaminoi efektet e kimikateve toksike te minjtë.

Ekipi hulumtues zbuloi se ekspozimi i zgjatur ndaj kimikatit të rrezikshëm ishte i lidhur me rritjen e tumoreve në indet e qumështit të kafshëve. Ai gjithashtu mund të inkurajojë kancerin të japë metastaza në pjesë të tjera të trupit, paralajmëroi ekipi hulumtues.

Studiuesi paralajmëroi se njerëzit, veçanërisht gratë, duhet të shmangin përdorimin e produkteve që përmbajnë kripëra alumini. Ai gjithashtu bëri thirrje për një ndalim ligjor në të njëjtën mënyrë si azbesti.

“Mendoj se duhet të shmangim të gjithë deodorantët që përmbajnë kripë alumini. Dhe është shumë e vështirë të jesh i sigurt se të ashtuquajturit deodorantë “pa alumin” janë vërtet falas… Azbesti është i lirë, ka një potencial industrial shumë tërheqës dhe u deshën 50 vjet që të ndalohej. Shpresojmë që nuk do të duhet shumë kohë që kripërat e aluminit të ndalohen”, thotë bashkëautori i studimit, André-Pascal Sappino.

Megjithatë, një tjetër ekspert hodhi poshtë pretendimin e studimit dhe vuri në dukje një kurth të rëndësishëm të hulumtimit: ai kryhet në modele kafshësh. Eksperti gjithashtu theksoi se rezultatet nuk duhet të ndikojnë në përdorimin e deodorantëve dhe antidjersës tek gratë.

“Me provat aktuale, nuk ka asnjë arsye që gratë të shqetësohen për rrezikun e kancerit të gjirit duke përdorur deodorant. Megjithatë, ka mënyra të përcaktuara në të cilat të gjitha gratë mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të sëmundjes, duke përfshirë reduktimin e konsumit të alkoolit, mbajtjen e një peshe të shëndetshme dhe ushtrimet e rregullta.” /natalmedia.com

 

“Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts