Njihuni me simptomat e premenopauzës

Premenopauza përkufizohet si koha në të cilën trupi i një gruaje bën kalimin në menopauzë. Ajo fillon në fund të viteve 30 dhe zakonisht zgjat deri në mes të viteve 40.

«Shenjat e para të premenopauzës zakonisht ndodhin për shkak të rënies së progesteronit»,—thotë dr. Arianna Sholes-Dagllas, pronare e Qendrës Tula Ëellness-Eestetic në Tucson, Arizona dhe autore e Mitit të Menopauzës.

Ajo i paraprin menopauzës, e cila zakonisht ndodh midis moshave 45 dhe 55 vjeç. Simptomat e saj, si edhe ato të menopauzës, nuk janë të këndshme, por ato janë një proces normal biologjik që trupi i një gruaje kalon dhe ju nuk keni nevojë t’i shikoni ato negativisht.

Sholes-Douglas dhe Dr. Alyssa Dëeck, një gjinekologe njujorkez, renditën pesë simptoma premenopausale që të gjitha gratë duhet të dinë t’i mirëpresin ato:

 

Cikël menstrual i parregullt

Shenja e parë e premenopauzës është një cikël i ndryshëm menstrual. Mund ta kesh më të vështirë të përcaktosh kohën kur do të heqësh dorë dhe periudhat e tua do të ndryshojnë nga të dobëta në të bollshme. Ndryshimet do të jenë gjithashtu të dukshme në gjatësinë e vetë ciklit. Fundi i menopauzës do të jetë kur ju nuk do keni më menstruacione, për më shumë se një vit.

Stresi është një nga arsyet pse mund të ketë ndryshime në ciklin menstrual, prandaj përpiquni të punoni në reduktimin e tij dhe të përfshini ushtrime fizike në planin tuaj të përditshëm.

 

Pakësim i pjellorisë

Nivelet e hormoneve gjatë premenopauzës ndonjëherë luhaten sepse pastaj fillojnë të përshtaten me gjendjen e re të trupit dhe ka një lëshim më pak të shpeshtë të vezëve. Kjo do të thotë se ndoshta do ta kesh më të vështirë të mbetesh shtatzënë para ose gjatë premenopauzës.

Shenjat e premenopauzës, si rënia e pjellorisë, mund të shfaqen disa vjet para ciklit menstrual të fundit. Nëse keni vështirësi në ngjizje dhe jeni përafërsisht premenopausal, bisedoni me gjinekologun tuaj nëse duhet të testoni nivelet e hormoneve tuaja për të përcaktuar nëse kjo është arsyeja për paaftësinë për të ngjizur.

Përveç zvogëlimit të pjellorisë, për shkak të rënies së estrogjenit, ekziston mundësia e thatësisë vaginale për shkak të së cilës seksi mund të mos jetë më aq i këndshëm sa më parë. Prandaj, lini më shumë kohë për paraeplay ose filloni të përdorni lubrifikant.

 

Shkëndija të nxehta dhe djersitje nate

Sipas studiuesve të Harvardit, një nga shenjat më të zakonshme të premenopauzës, që përjetohet nga një e treta e amerikanëve, janë valët e nxehtësisë ose shkëndijat e nxehta. Shkëndijat e nxehta tregojnë një ndjenjë ngrohtësie që fillon afër kokës dhe qafës dhe kalon poshtë trupit dhe zakonisht zgjat rreth 10 minuta. Sipas John Hopkins Medicine, 75% e grave përjetojnë valë të papritura dhe afatshkurtra të nxehtësisë në trupin e tyre. Edhe pse zgjatin vetëm disa minuta, ndonjëherë ato ndodhin deri në dhjetë herë në ditë, dhe shkaktohen nga ndryshimet hormonale në trup. Dëeck thotë: «Më pak estrogjen në trup shkakton keqfunksionim të termostatit të brendshëm, i cili pastaj shkakton shkëndija të nxehta dhe djersitje gjatë natës. Prandaj, rekomandojmë të vishemi me roba të holla, dhe të bëjmë ushtrime të rregullta. Gjithashtu, mos harro të pish shumë ujë dhe të pakësosh ngrohjen në dhomat ku po qëndron.

 

 Shtimi në peshë

Temperatura juaj e brendshme nuk është e vetmja gjë që mund të rritet gjatë periudhës së përmendur të tranzicionit dhe shpesh ka një rritje në numrin e kilogramve. «Stresi në atë moshë shkakton edhe një çlirim të vazhdueshëm të kortisolit dhe mund të çojë në formimin e dhjamit rreth belit»,—pohon Dëeck. Ndonëse premenopauza nuk është provuar se është një nga shkaqet e shtimit në peshë, ajo ka qenë e lidhur me këtë periudhë të jetës dhe mund të rrisë rrezikun për diabetin e tipit 2, sipas një studimi të botuar në revistën Climacteric.

Terapia me estrogjen mund ta ndihmojë trupin të balancojë këtë shenjë të premenopauzës, por para kësaj, sigurohu të flasësh me gjinekologun tënd. Nëse ndiheni më pak tërheqës në lidhje me peshën e tepërt flisni me partnerin tuaj, tregojini atij se çfarë ju shqetëson. Komunikimi i hapur dhe i sinqertë për marrëdhënien në të cilën je, mund ta ndryshojë situatën për mirë.

 

Përgjumje, dhimbje koke dhe simptoma të tjera

Ngaqë ndihesh e tensionuar e deri te gjendja shpirtërore e rënduar, premenopauza mund të ndikojë edhe në trurin tënd. Një studim i kryer nga Journal of Ëomen’s Health pohon se simptomat e depresionit janë më të zakonshme te gratë që kalojnë premenopause sesa në popullsinë e përgjithshme. «Djersa e natës dhe gjumi i dobët çojnë në parahati gjatë ditës»— Nëse shfaqet haresa, përjetoni një dhimbje koke jashtëzakonisht të dhimbshme, keni probleme me përqendrimin ose ndieni depresion, flisni me mjekun tuaj. Sipas Harvard Health Publishing, luhatjet e humorit janë të zakonshme në premenopauzë kur ndryshimet hormonale janë të paqëndrueshme. Me qëllim që të pakësoni ndryshime të tilla dhe të qëndroni pozitivë, është e rëndësishme të hiqni dorë nga stresi. Këtë mund ta bëni duke marrë kohë për veten çdo ditë – duke shkuar për një shëtitje, joga, zumba ose një aktivitet mund të jetë një zgjidhje e duhur. Është e rëndësishme që çdo ditë të bëni diçka që do t’ju bëjë të lumtur dhe të qetë. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts