Një muaj para një ataku në zemër trupi juaj do t’ju paralajmërojë me këto 6 simptoma!

Vitet e fundit, sulmet në zemër janë bërë aq të zakonshme sa që tani janë shkaku i një numër të madhë të vdekjeve! Dhe kjo nuk është çudi, sepse ne jetojmë një mënyrë jetese stresuese dhe hamë të gjithë ushqimin e keq që na servohet. Shëndeti i zemrës mund të mbrohet nga ndryshimet e stilit të jetesës tek individët e shëndetshëm dhe duke reduktuar nivelet e stresit, por ajo që është edhe më e mirë është njohja e simptomave të atakut të zemrës.

Këto simptoma fillojnë të shfaqen rreth një muaj përpara se zemra të përjetojë një atak.

 

Frymëmarrje e shkurtër

Nëse mushkëritë nuk mund të marrin sa më shumë oksigjen, atëherë zemra nuk do të marrë gjakun që i nevojitet. Kjo do të thotë se të dy sistemet janë të lidhura. Në rast se keni vështirësi në frymëmarrje, shkoni te mjeku sa më shpejt të jetë e mundur, pasi kjo mund të nënkuptojë se një sulm është i pashmangshëm.

 

Simptomat e ftohjes dhe gripit

Disa njerëz që kanë pësuar sulm në zemër kanë këto dy simptoma, prandaj duhet të vizitoni mjekun tuaj nëse dyshoni për atak në zemër.

 

Presion në gjoks

Ndonjëherë njerëzit e injorojnë këtë shenjë, sepse mendojnë se është një gjë normale ose asgjë e veçantë dhe nuk shkojnë fare në vizit mjekësore por në asnjë rast nuk është normale. Presioni në gjoks është një shenjë e qartë dhe më e dukshme nga të gjitha për një atak në zemër që mund të ndodhë në një të ardhmën e afërt. Herën tjetër që do të ndjeni presion -vizitoni mjekun tuaj.

 

Rënie e peshës trupore

Kjo mund të jetë një shenjë se mund të keni një atak në zemër në të ardhmen e afërt. Kur arteriet tuaja grisen, gjaku nuk lejohet të qarkullojë siç duhet, që do të thotë se muskujt nuk po marrin atë që kanë nevojë dhe kjo mund të shkaktojë një rënie në peshë.

Djersë e ftohtë, marramendje Qarkullimi i dobët ndikon në rrjedhën normale të gjakut në tru, gjë që është thelbësore për funksionimin e duhur të trurit.

 

Lodhja

Nëse ndiheni të lodhur dhe të përgjumur, edhe pasi keni fjetur ose pushuar për një kohë të gjatë, dhe kjo vazhdon për ditë të tëra, atëherë mund të nënkuptojë se keni humbje të rrjedhjes së gjakut në zemër. Mënyra më e mirë për të parandaluar një atak në zemër është të njohësh ndonjë nga këto simptoma dhe t’i trajtosh menjëherë. Jini të kujdesshëm dhe nëse keni ndonjë nga këto simptoma, shkoni te mjeku për të mbajtur shëndetin tuaj në gjendje të mirë. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts