Neglizhimi i vetvetes nuk do t’ju bëjë një nënë më të mirë

 

Mëmësia është e vështirë – nuk ka dyshim për këtë. Dhe ndërsa shumë nëna ka të ngjarë ta kalojnë ditën në mjegull, duke vrapuar pa gjumë, kafshata ushqimi dhe vazhdimisht në gjendje stresi – më vjen keq t’ju them, kjo nuk është e qëndrueshme.

Për fat të keq, kjo tendencë për nënat për ta vendosur veten e tyre të fundit është një tendencë mjaft e njohur, me 78% të nënave që raportojnë se e shtyjnë të kujdesen për veten sepse janë të kapur duke u kujdesur për familjen e tyre. Kjo statistikë vjen nga një sondazh i kryer nga Healthy Ëomen and Ëorking Mother.

Kur iu kërkua të vendosnin prioritetet e tyre në rend, të njëjtat nëna renditën fëmijët, më pas kafshët shtëpiake, të afërmit më të mëdhenj, bashkëshortët ose të tjerët të rëndësishëm dhe më pas, së fundi, veten.

Një tjetër sondazh zbuloi se nënat dhe baballarët mesatarisht vetëm rreth 32 minuta nga koha e tyre çdo ditë, e cila madje mund të duket e lartë për disa. Por, me më pak se gjysmë ore për të siguruar vetëkujdes, na çon në pyetjen, ku është koha për t’u kujdesur për veten?

Dhe ndërkohë që mund të jetë një pilulë e vështirë për t’u gëlltitur – fëmijët e ndiejnë stresin, ata e ndiejnë atë kur ju nuk jeni duke vrapuar me asgjë dhe ata mund të ndiejnë ndjenjën tuaj të përgjithshme të vetvetes. Nëse ju nuk po kujdeseni për veten, askush tjetër nuk do ta bëjë këtë, dhe nëse vuani, ka të ngjarë që përfundimisht edhe fëmijët tuaj të vuani.

Mund të jetë e vështirë- zgjimi, rregullimi i ushqimit për fëmijët tuaj, larja dhe përgatitja e tyre për ditën, pastaj veshja e tyre, shtrydhja në kohën e lojës, kthimi në më shumë vakte, shpëlarja, përsëritja, etj., nuk është çudi që nënat e vendosin veten të fundit. . Është e vështirë të shtrëngosh në atë kohë. Megjithatë, është e nevojshme.

“Kujdesi për veten është një domosdoshmëri, jo një kënaqësi,” thotë Emma Bennett, LCSW, e cila punon me nënat e reja. “Ne duhet ta ushqejmë veten ashtu siç edukojmë fëmijët tanë. Nëse nuk kujdesemi për veten, mund të lindin ndjenja të varfërimit, pakënaqësisë dhe izolimit. Ndihem më i përqendruar dhe i pranishëm pasi kam marrë kohë për t’u angazhuar në kujdesin ndaj vetes dhe besoj fuqimisht në përfshirjen e tij në axhendën time të përditshme.”

Ndoshta pjesa më e rëndësishme e asaj që ajo thotë është ta shtrydhni atë. Kujdesi për veten nuk do të thotë të shkoni në banjë çdo ditë ose të hani ushqime të përgatitura në mënyrë perfekte. Nuk do të thotë të shkosh në palestër për orë të tëra, ose të kujdesesh në mënyrë të lodhshme për çdo aspekt të përsosmërisë. Në vend të kësaj, do të thotë ta bëni gjumin një pjesë të rëndësishme të rutinës suaj dhe të merrni mjaftueshëm prej tij. Do të thotë të bëni zgjedhje më të shëndetshme kur zgjidhni çfarë të hani. Do të thotë të marrësh disa minuta për t’u qetësuar dhe për të mbledhur veten kur ndihesh sikur do të shpërthesh.

Sinqerisht, do të thotë të përcaktosh se çfarë duhet të bësh për të mbajtur dhe vazhduar dhe për të jetuar një jetë të qëndrueshme. Kujdesi për veten është që një prind nuk të bën nënë të keqe, por të bën të mirë. Vetë-neglizhimi nuk është i nevojshëm dhe as i dobishëm për askënd./natalmedia.com/

Nga Harley Manson

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts