Në tokë ekziston ekziston një antidepresant natyral

Në tokë ekziston ekziston një antidepresant natyral.

 

Është Mycobacterium vaccae, një bakter që e gjejmë në tokë të cilën njerëzit e gëlltisin ose thithin nga ajri kur kalojnë kohë në natyrë dhe bëjnë punë kopshtarie.

 

Ky bakter stimulon në tru pjesën përgjegjëse për prodhimin e serotoninës (hormonit të lumturisë).

 

Shumica e kopshtarëve të pasionuar do të thonë se kopshti i tyre është “vendi i tyre i lumturisë” dhe puna që bëjnë aty ua zvogëlon stresin dhe ngre humorin.

 

Mycobacterium vaccae gjithashtu përmirëson funksionet kongnitive (njohëse), ka një efekt në sëmundjen e Crohn dhe madje edhe artritin reumatoid.

 

Efekti natyror i këtyre baktereve antidepresive në trup mund të ndjehet deri në 3 javë.

 

Mbillni, bëni duart me dhe dhe jini më të shëndetshëm!/natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts