Kuriozitet: Pse foshnjat lindin me qime?

Disa prindër tronditen kur shohin që foshnja e sapolindur ka qime në shpinë, shpatulla, krahë dhe këmbë, por kjo në fakt është normale.
Ato quhen qime lanugo dhe janë qimet e para që luajnë një rol jetësor në mbrojtjen e lëkurës së bebit dhe rregullimin e temperaturës së trupit në mitër. Këto qime do të bien një ose dy javë pas lindjes, por ato mund të zgjasin më shumë, veçanërisht nëse fëmija ka lindur para kohe./natalmedia.com

 

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts