Ja pse përqafimet janë ilaçi më i mirë për shpërthimet e zemërimit

Përqafimet kanë një efekt qetësues si te fëmijët ashtu edhe te prindërit.

Edhe pse gjestet në dukje të përditshme, përqafimet dhe shprehjet e përgjithshme fizike të butësisë luajnë një rol të madh në zhvillimin emocional të fëmijëve. Por a e dini pse duhet t’i përqafojmë fëmijët kur ata sillen “të tmerrshëm”? Përgjigja është e thjeshtë! Përqafimet janë mënyra më e mirë për të inkurajuar fëmijët të bashkëpunojnë përmes lidhjes së ndërsjellë.

Edhe pse jo të gjithë fëmijëve u pëlqejnë përqafimet apo prekjet fizike kur janë të mërzitur, parimi “lidh së pari” funksionon ende për shumicën e fëmijëve. Nëse fëmija juaj nuk mund të përballojë prekjen fizike, gjeni një mënyrë tjetër për t’u lidhur menjëherë – uluni pranë tij, strukni poshtë tij ose thjesht mbani dorën. Nëse fëmija juaj po përjeton zemërim, ja se si mund të ndihmojë metoda e përqafimit.

  1. Eja tek unë

Truku për të përdorur një përqafim është se duhet të reagosh shpejt. Nëse prisni shumë, ndoshta do të ndiheni shumë të frustruar dhe kështu do të humbisni dëshirën për lidhje fizike. Është normale (të gjithë kemi kufijtë tanë), ndaj mos e fajësoni veten nëse ju ndodh edhe juve. Vetëm përpiquni të arrini kontaktin me fëmijën tuaj sa më shpejt. Të imagjinosh veten duke nxituar do t’ju ndihmojë ta shihni sfidën e fëmijës tuaj si një moment kur ai ka vërtet nevojë për ju. Jini aty për të.

 

  1. Vetëm përqafohuni!

Nuk është koha për të moralizuar apo kritikuar. Kur nxitoni drejt fëmijës tuaj me një përqafim, e vetmja gjë në të cilën duhet të përqendroheni është lidhja me të. Ruani mësimet edukative për më vonë. Vetëm përqafohuni.

 

  1. Ndjehuni të qetë

Kjo është pjesa më e bukur. Qëndroni në përqafim dhe ndjeni qetësinë. Do të vini re se si i bien supet fëmijës. Ndoshta krahët e tyre do t’ju mbështjellin. Ai moment është vërtet i mahnitshëm dhe i fuqishëm.

 

  1. Tani mund të flisni dhe të qëndroni afër

Kur të qetësoheni të dy, flisni për atë që ka ndodhur. Nëse fëmija e ka goditur macen, është koha të flasim se si ndihet macja. Por duhet të prisni derisa të jeni të sigurt se ju dhe fëmijajeni qetësuar. Ndonjëherë mund të marrë pak kohë. Dhe kjo është e kuptueshme. Qëndroni pranë fëmijës gjatë gjithë bisedës.

 

  1. Jini të durueshëm me fëmijën, por edhe me veten

Nëse nuk e keni praktikuar më parë këtë metodë, mund të ndiheni të çuditshëm. Por ju premtojmë që kur të nxitoni të përqafoheni për herë të parë, do të mahniteni nga përgjigja e re e fëmijës.

Mos u ndjeni keq nëse fëmija nuk dëshiron gjithmonë të përqafohet. Por gjithmonë inkurajon lidhjen mes jush, përdoreni metodën e përqafimit sa herë që fëmija sillet keq ose ka inat.

Le të jetë përqafimi hapi i parë në disiplinë. Jo vetëm që fëmija do të ndihet i qetë, por do të fitoni edhe qetësi dhe vetëbesim që do t’ju ndihmojë të kapërceni të gjitha sfidat e prindërimit. Mos harroni, kur fëmijët tanë kanë nervozizëm, ata na lëndojnë dhe kur ne nuk dimë më çfarë të bëjmë dhe si të veprojmë, ne jemi ata që kemi nevojë për një përqafim për t’u qetësuar dhe për të krijuar një lidhje mes nesh dhe fëmijëve./natalmedia.com/

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts