Gjërat që janë më të pista se një ndenjëse tualeti!

Sedilja e makinës për fëmijë

Edhe pse të gjithë mendojnë për ndenjësen e makinës përmes prizmit të sigurisë, kjo pjesë e makinës mund të mbledhë shumë mikrobe. Britanikët kryen kërkime për të zbuluar se sa të pista janë në të vërtetë ndenjëset e makinave. Ata morën 20-të sedilje makinash dhe zbuluan se mbi to kishte mesatarisht 100 baktere dhe kërpudha, duke përfshirë E. Coli dhe salmonelën që mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme. Në krahasim, në të njëjtën zonë në tualet ka 50 baktere dhe kërpudha, që do të thotë se nuk do të ishte ide e keqe të pastrohej kohë pas kohe edhe sedilja e makinës.

Smartphone dhe iPad

Vogëlushit tënd i pëlqen të vërë gishtat e tij të vegjël në tabletin e mamasë së tij dhe të provojë se si funksionon, por ki kujdes. Mjafton vetëm për të vënë tabletin në dritë dhe do të vëreni njollat që janë mbi të. Në një studim, ata krahasuan 30 tableta, 30 smartphone dhe një ndenjëse tualeti dhe gjetën shumë më tepër staphylococcus në një tablet dhe telefon sesa në një dërrasë toaleti.

Qilima dhe dyshemet

Të gjithë fëmijëve u pëlqen të luajnë në dysheme, por a e dinit se pothuajse 700 herë më shumë baktere jetojnë në dysheme sesa në ndenjësen e tualetit. Këtu përfshihen bakteret e zakonshme, por edhe E. coli, staphylococcus dhe salmonella. Ndoshta nuk do të ishte ide e keqe të mendoje dhe të ndaloje ecjen me këpucë në apartament.

Doreza në banjë dhe rubineti i kuzhinës

Sigurisht që përpiqeni të pastroni rregullisht banjën tuaj dhe pllakat prej qeramike që shkëlqejnë tregojnë vetëm se kujdeseni për shëndetin e familjes suaj. Dorezat e dyerve të banjës kanë 21 herë më shumë baktere se sa një ndenjëse tualeti, ndërsa një rubinet në kuzhinë ka 44 herë më shumë baktere se sa një ndenjëse tualeti.

Peshqirë kuzhine

Në një studim, studiuesit morën 1.000 peshqirë kuzhine dhe sfungjerë nga kuzhina dhe zbuluan se 10 për qind e tyre përmbanin bakterien salmonelë. Një mënyrë ideale – përdorni një peshqir të pastër kuzhine çdo ditë.

Lavatriçe

Larja e brekëve dhe pantallonave të pista në lavatriçe përmban mesatarisht 100 milionë baktere duke përfshirë këtu edhe E. Coli, sipas shkencëtarëve. Sasia e mikrobeve që fshihen në lavatriçen tuaj nuk mund t’ju lëndojë, por një herë në muaj duhet të lani lavatriçen./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts