Fëmijët nën moshën 4 vjeç nuk duhet të hanë këtë ushqim, mund të rrezikoj jetën e fëmijës tuaj!

Pediatërit paralajmërojnë për rrezikun e mbytjes, veçanërisht te fëmijët nën moshën katër vjeç.

Kokoshkat janë një ushqim i preferuar për fëmijët dhe të rriturit dhe shija e saj e shijshëm e bën atë zgjedhjen më të mirë pothuajse për çdo rast. Ndonëse ky ushqim duket krejtësisht i padëmshëm, specialistët vërejnë se mund të jetë e rrezikshme për fëmijët nën 4 vjeç.

Ndonëse shumë prindër janë të vetëdijshëm për rreziqet e mbytjes me gjëra si bateritë ose lodrat e vogla, rreziqet e zakonshme që lidhen me ushqimin mbeten të panjohura për shumë nëna dhe baballarë. Një nënë me tre fëmijë, në vitin 2019 i tregoi gazetës The USA Today një histori rreth rreziqeve të kokoshkave. Djali i saj dy vjeçar përfundoi në spital pasi hëngri kokoshka me familjen e tij.

Djali po kollitej dhe kishte temperaturë. Pas ekzaminimit, mjekët zbuluan se djali kishte kokoshka në mushkëritë e tij, gjë që shkaktoi inflamim. Mjekët hoqën një copë kokoshkash nga mushkëritë e tij dhe historia fatmirësisht pati një fund pozitiv. Megjithatë, mamaja e djalit u paraqit para publikut për të paralajmëruar prindërit e tjerë, si dhe se sa i rrezikshëm mund të jetë ky ushqim. Gjithashtu, sipas ekspertëve, fëmijët nën moshën katër vjeç kanë një rrezik më të lartë të mbytjes. Vetëm në moshën katërvjeçare fëmijët mund ta përtypin plotësisht ushqimin që hanë në mënyrën e duhur. Kjo ndodh sepse molaret e tyre shpërthejnë në këtë moshë dhe aftësitë e tyre në përtypje bëhen aq të mira sa ta shpërbëjnë ushqimin në copa më të vogla para se të gëlltiten.

 

Veç kësaj, fëmijët më të vegjël e kanë shumë lehtë të shpërqendrohen nga gjërat që po ndodhin përreth tyre, gjë që shton edhe rrezikun e ngulfatjes. Kjo është arsyeja pse ata gjithmonë duhet të ndihmohen kur ata hanë. Ecja, vrapimi, të qeshurit ose të folurit gjatë ngrënies, si dhe ngrënia e shpejt, mund të çojnë gjithashtu nëngulfatje në këtë rast kontaktoni pediatrin tuaj.

 

Kokoshkat nuk janë ushqimi i vetëm që përbën një rrezik ngulfatje për fëmijët e vegjël. Sipas pediatërve, përveç kokoshkave, nuk duhet t’u japim ushqimet e mëposhtme fëmijëve të vegjël:

Hot dog, ëmbëlsira të forta arra dhe fara karrota të papërpunuara mollë rrush, gjalpë kikiriku biskota marshmalloë dhe çamçakëz. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë ushqimesh mund t’i jepni fëmijës tuaj në një moshë të caktuar, duhet të bisedoni me një pediatër të kualifikuar, i cili do t’ju japë të gjitha udhëzimet e nevojshme. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts