E dashur nënë e lodhur…

Nëse nuk e njihni më veten tuaj – dijeni se tani jeni një grua ndryshe një grua e mahnitshme.

E di që je e rraskapitur. Ju tashmë jeni në rolin tuaj të ri si prind për dy javë ose dy muaj ose dy vjet ose më shumë dhe ndonjëherë duket sikur nuk po arrini askund. E di që ndonjëherë ndihesh sikur je në majë të botës, krenare për gjithçka që ke mundur të arrish si grua dhe si nënë, e fortë si shkëmbi.

Dhe unë e di se sa pak duhet që kjo perspektivë të ndryshojë.

E di që jep më të mirën çdo sekondë të çdo dite dhe nuk mund të bësh më shumë se kaq.

E di qe je e lodhur.

E di që ju i dëshironi ditët kur mund të shkoni në shtrat natën dhe të pushoni e qetë.

E di që ju dëshironi gjumë të pandërprerë për të paktën dy ose katër orë gjatë natës.

Pavarësisht se sa kohë më parë ka qenë, e di që mund të jeni ndjerë sikur nuk jeni në lëkurën tuaj gjatë shtatzënisë dhe që nga fundi mezi prisnit të lindnit në mënyrë që gjithçka të kthehej në normalitet.

Megjithatë, e di që asgjë nuk është kthyer si më parë. Ju ndoshta shikoni fotot tuaja të vjetra ku keni qenë më të rinj dhe më e pushuar – dhe nuk mund ta njihni më veten. Ju duhet t’i jepni vetes merita të mjaftueshme për t’u ndier një grua e bukur dhe e mrekullueshme.

E di se sa e vështirë është të jesh nënë.

E di që po mbani në krahë një foshnje, një fëmijë të vogël ose më të madh, ndërsa lani dhëmbët, krihni flokët ose përpiqeni të gjeni çelësat e makinës tuaj.

E di që keni një person të vogël që ju kapë teksa po përpiqeni të flisni, ndërsa po përgatiteni për të fjetur ose ndërsa po përpiqeni të hani darkë.

E di që ndihesh sikur po sakrifikon për një kohë të gjatë dhe je e vetme në këtë.

E di që ju po përpiqeni të grumbulloni dhe ruani pjesë të personalitetit tuaj të vjetër dhe vetes tuaj të vjetër, por gjithashtu që ato pjesë ndryshojnë vazhdimisht. E di që është sikur dikush të kërkon të heqësh dorë nga identiteti yt i mëparshëm dhe ta zëvendësosh atë me një krejtësisht të ri.

E di që nuk ndihesh gjithmonë kështu. Por e di gjithashtu që duhet të jesh e fortë.

Çdo gjë që bëni, e bëni shumë mirë dhe nuk jeni vetëm në gjithë këtë rrugëtim sa i lodhshëm aq edhe i këndshëm.

Mos harro ti je NËNË ti ke një mision më të bukur atë të PRINDËRIMIT

Qëndro e fortë!/natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts