Çfarë e lehtëson daljen e dhëmbëve tek foshnjat?

Periudha e daljes së dhëmbëve tek foshnjat është mjaft e vështirë. Në fakt, është një proces i vështirë jo vetëm për foshnjat, por edhe për prindërit. Pra, çfarë i ngushëllon foshnjat derisa t’ju dalin dhëmbët?

 

 

Fëmijët më të rritur mund të kuptojnë se çfarë po ndodh, por një foshnjë nuk mund ta kuptojë pse kanë dhimbje në gojë. Në fakt, kjo ndodh pothuajse në të njëjtën mënyrë tek të gjitha foshnjat. Pas disa ditësh (ndonjëherë javësh) kur foshnja është nervoz dhe e çuditshme, vëreni një gungë të kuqe në gojën e foshnjës. Dalja e dhëmbëve sigurisht! E gjithë kjo bujë dhe rënkime ka shumë kuptim.

 

Çfarë e lehtëson daljen e dhëmbëve tek foshnjat?

Dalja e dhëmbëve është punë e vështirë dhe, për fat të keq, një proces i natyrshëm që kalojnë të gjithë prindërit. Pra, çfarë mund të bëni për të ndihmuar të voglin tuaj në këtë moment historik?

 

  1. Diçka të ftohtë

Aplikimi i diçkaje të ftohtë për të mpirë mishrat është shumë efektiv dhe qetësues për dhimbjet e daljes së dhëmbëve. Ka disa mënyra të thjeshta për ta bërë këtë me gjërat që ndoshta i keni në shtëpinë tuaj.

Ngrini pjesërisht një leckë të pastër dhe të lagur. Lëreni fëmijën tuaj të përtypë leckën e ftohtë për të mpirë zonën dhe për të zvogëluar ënjtjen.

Disa fëmijë përjetojnë humbje të oreksit kur dalin dhëmbët. Ofrimi i ushqimeve të buta në frigorifer, si salca e mollës në shtëpi, copa frutash në frigorifer (për foshnjat më të mëdha që hanë ushqime të ngurta) dhe kosi shtëpiak mund të ndihmojë. Qumështin e gjirit mund ta vendosni edhe në kube akulli.

Jepini fëmijës tuaj një kub akulli të vendosur në një leckë të vogël të lidhur mirë.

 

  1. Ushtroni presion

Zakonisht është e lehtë të dallosh kur një foshnjë po i dalin dhëmbët, sepse ata fillojnë të përtypin gjithçka shumë si një qenush. Kundërpresioni duket se ndihmon në lehtësimin e dhimbjes. Ata fillojnë të përtypin gishtat, lodrat dhe çdo gjë që mund t’u bie në dorë.

Nuk mungojnë opsionet për lodrat shumëngjyrëshe dhe të buta për lehtësimin e daljeve të dhëmbëve të foshnjës, por ka disa opsione që patjetër do të donim që fëmija ynë të mos i përtypte kurrë.

Mjeti më i përshtatshëm për lehtësimin e daljeve të dhëmbëve është dora juaj e pastër. Nëse mund ta duroni gërryerjen, jepini foshnjës suaj gishtin tuaj të pastër dhe ai do të përtypë me kënaqësi.

Foshnjave u pëlqejnë lodrat e buta silikoni që nxjerrin dhëmbë. Është e lehtë për t’u mbajtur dhe për t’u dhënë formë për të lejuar që të arrijë mishrat e dhëmbëve. Ju gjithashtu mund të zgjidhni dhëmbëza të bëra prej gome natyrale dhe ngjyrosje ushqimore.

 

  1. Kamomili

Kamomili është një qetësues natyral dhe ndihmon në relaksimin e nervave dhe qetësimin e dhimbjeve. Ka disa mënyra për të përdorur kamomilin për të qetësuar dhimbjet e daljes së dhëmbëve.

 

Bëni çaj kamomili dhe ngrijeni në tabaka akulli. Vendosni një çajnik të ngrirë në një leckë dhe lidheni fort. Fëmija juaj mund të thithë pelenën dhe të përfitojë nga kamomili ndërsa kubiku shkrihet.

Ju mund të përdorni tretësirë ​​natyrale. Për të qetësuar dhimbjen e daljes së dhëmbëve, mund të vendosni një ose dy pika në gisht dhe ta fërkoni në mishrat e dhëmbëve.

Ju mund të përdorni vajra natyralë. Është e nevojshme të keni shumë kujdes kur përdorni vajra esencialë, veçanërisht te fëmijët. Megjithatë, kur përdoren në hollimin e duhur, vajrat esencialë mund të jenë një ilaç shumë i dobishëm në shtëpi. Përzieni 1 pikë vaj esencial kamomili me 1 lugë gjelle vaj bartës (si kokosi ose ulliri). Fërkoni një sasi të vogël në mishrat e dhëmbëve për të lehtësuar dhimbjen.

 

  1. Menaxhimi i dhimbjes lokale

Mjetet juridike homeopatike mund të ofrojnë lehtësim të madh për dhimbjet e mishrave të dhëmbëve. Ato janë lehtësisht të disponueshme në shumicën e dyqaneve dhe përbërësit aktivë janë të sigurt dhe natyral. Konsultohuni më parë me mjekun e fëmijës suaj.

Për fëmijët mbi 2 vjeç, mund të përdorni vaj esencial të karafilit. Vaji i karafilit ka një efekt mpirës në mishrat e dhëmbëve, gjë që studimet kanë treguar se funksionon po aq mirë sa benzokaina. Përzieni 1 pikë vaj karafili me 1 lugë gjelle vaj mbartës (kokosi ose ulliri). Fërkojeni atë në mishrat e dhëmbëve disa herë në ditë. Kjo do të jetë gjithashtu e dobishme për të rriturit me dhimbje dhëmbi, thjesht rrisni vajin e karafilit./natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts