Çfarë duhet të bëni nëse një fëmijë merr goditje nga dielli ose infeksion në vesh gjatë pushimeve dhe çfarë nëse shkel një iriq deti

Virusi i stomakut, goditja e diellit dhe infeksioni i veshit janë sëmundjet më të shpeshta gjatë pushimeve.

Si ta ndihmoni fëmijën tuaj në këto situata dhe të vazhdoni pushimet?

Pushimet në viset malore

Sigurisht që duhet të keni kujdes nëse temperaturat janë të larta dhe të mos ekspozoheni në diell për një kohë të gjatë. Gjithashtu, duhet të keni parasysh se në mal ka më shumë rrezatim UV sesa në qytet dhe se era mund të jetë mashtruese. Prandaj është e nevojshme që fëmijët të lyhen me kremra kundër diellit me faktor mbrojtës të lartë si në mal, ashtu edhe në det. Një kapele, pambuku, veshje të lehta, pirja e lëngjeve të mjaftueshme, mbajtja e fëmijës larg diellit nga ora 11:00 deri në orën 17:00 është formula që do t’ju ndihmojë të shmangni goditjen nga dielli.

Dhimbja e kokës, ethet, të përzierat, marramendja dhe të vjellat janë simptoma që tregojnë se fëmija nuk i ka shpëtuar goditjes së diellit. Në ato momente fëmija duhet të ftohet me një leckë ose sfungjer të lagur në ujë, nga koka deri te këmbët.

Kërkoni ndihmën e mjekut nëse temperatura e trupit nuk bie ose të vjellat vazhdojnë, si dhe nëse fëmija refuzon të marrë lëngje.

Higjiena, dhe mbi të gjitha larja e rregullt e duarve, është masa më e mirë parandaluese për të shmangur problemet me stomakun, të cilat më së shpeshti shoqërohen me diarre, nervozizëm, temperaturë të ngritur, përgjumje… Do të jenë të dobishme probiotikët dhe preparatet për normalizimin e jashtëqitjes, dhe si në rastin e goditjes së diellit, mjekët këshillojnë analgjetikët kundër temperaturave të larta dhe solucionin zëvendësues të lëngjeve për shkak të diarresë. Diarreja e shpeshtë ose refuzimi i lëngjeve janë arsye për të kërkuar ndihmë mjekësore.

Ndryshe nga goditja e diellit dhe virusi i stomakut, infeksioni i veshit është diçka që kërkon ndihmën e menjëhershmë të mjekut.

 

– Është e nevojshme që mjeku të ekzaminojë sa më parë kanalin e veshit.

Ndonëse janë të rralla, takimet e afërta me një kandil deti apo një thumb nga një iriq deti nuk janë të pamundura. Ndërsa kunjat dhe gjilpërat nga thembra e fëmijës zakonisht mund të hiqen nga vetë prindërit me piskatore ose një gjilpërë sterile, pickimet e kandil deti mund të shkaktojnë një alergji të shoqëruar me vështirësi në frymëmarrje, të përzier dhe të vjella.

Është e rëndësishme të dini se djegiet duhet të lahen me ujë, por jo me ujë të ëmbël, por me ujë nga deti. Një ilaç popullor në këto raste është shumë efektiv dhe ai është uthulla, e cila duhet të aplikohet në vendin e djegies. Ne rekomandojmë gjithashtu vendosjen e leckave të ftohta në zonën e diegies, madje edhe marrjen e analgjetikëve nëse dhimbja është e fortë. Nëse skuqja përhapet dhe lëkura fryhet, është e nevojshme ndihma profesionale.

Kur bëhet fjalë për foshnjat, ekspertët theksojnë se ato duhet të ushqehen më shpesh me gji gjatë pushimeve dhe të ekspozohen në diell vetëm në orët e para të mëngjesit.

Përveç të gjitha barnave dhe preparateve të përmendura, udhëtimi nuk duhet të fillohet pa termometër, si dhe terapi nëse bëhet fjalë për fëmijë që kanë sëmundje kronike. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts