Aftësitë e mollës në rregullimin e shëndetit

Molla është një nga frutat më fitimprurës sa i përket shëndetit. Molla është një pastrues i mirë dhëmbësh nga mbetjet e ushqimeve tjera, por kjo është vetëm një nga vetitë e shumta të mollës.

Mollët sipas ngjyrës dhe llojit dallojnë nga shija, por gjithësecila mollë përmbanë në vete kura shëruese dhe parandaluese për sëmundjet.

Disa nga vetitë e saj mund t’i gjeni më poshtë:

Ulin kolesterolin e lartë dhe presionin e gjakut

Ushqim me fibra që ndimon në traktin tretës

Krijojnë një system të shëndetshëm imunitar

Sidomos mollët e gjelbërta preferohen për diabetikët

Molla ulë rrezikun e diabetit

Antioksidantët që molla përmbanë luajnë rol të rëndësishëm në parandalimin e kancerit

Ndihmojnë në humbjen e peshës

Parandalojnë komplikimet në zemër

Luftojnë komplikimet që shkakton asma

Zbusin pjesët e irrituara të lukthit. /natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts