A rritet ankthi para menstruacioneve?

Ndryshimet që ndodhin në trup me afrimin e menstruacioneve mund të shkaktojnë një rritje të ndjenjës së ankthit.

 

Në varësi të ciklit menstrual, çdo muaj ndodhin shumë ndryshime në trupin tonë. Edhe pse këto ndryshime që çojnë në ovulim dhe menstruacione janë krejtësisht të natyrshme fiziologjikisht, në disa raste ato mund të ndikojnë negativisht në humor. Nëse keni tendencë të ndiheni shpesh në ankth, mund të ndiheni më të shqetësuar gjatë periudhës para menstruacioneve. Ekspertët shpjegojnë rritjen e ankthit para menstruacioneve nën tre tituj:

 

  1. Ndryshimet natyrale hormonale

Trupi i njeriut pëson shumë ndryshime hormonale gjatë ciklit menstrual. Rritja e prodhimit të hormoneve gjatë fazës së ovulacionit, nëse fekondimi nuk ndodh dhe shtatzënia nuk ndodh, zvogëlohet përsëri dhe këto ulje-ngritje vazhdojnë gjatë gjithë cikleve.

Ndërsa këto hormone të aktivizuara nga fertiliteti luhaten, hormonet serotonin dhe dopamina, të cilat janë neurotransmetues në tru dhe zorrë, gjithashtu preken. Fakti që këto hormone, të cilat ndihmojnë në rregullimin e humorit, preken më shumë se normalisht, ndjenja e ankthit ose ndjenjave të parregullta mund të rritet kur përjetohen ndryshime hormonale për shkak të ciklit menstrual.

 

  1. Ndjeshmëri ndaj ndryshimeve në periudhën menstruale

Gjatë periudhës së menstruacioneve, trupi ynë mund të ndryshojë, për shembull, është mjaft e zakonshme të përjetojmë fryrje dhe simptoma të ngjashme. Edhe pse jo gjithmonë, frika se menstruacionet mund të jenë fizikisht të pakëndshme mund t’ju bëjë të ndiheni më të shqetësuar në ditët para fillimit të gjakderdhjes. Nëse e keni të vështirë të mbani rutinën tuaj të përditshme gjatë ditëve të menstruacioneve, është normale që ndjenjat tuaja të ankthit të rriten në fazën paramenstruale.

  1. Çrregullime të tjera themelore

Rreth 3% deri në 8% e grave përjetojnë atë që njihet si çrregullim disforik premenstrual (PMDD). PMDD, e cila shfaqet një deri në dy javë para fillimit të menstruacioneve, mund të shkaktojë një rritje të konsiderueshme të çrregullimeve të humorit.

Megjithëse simptomat e PMDD mund të ndihen si ankth ose depresion, ato priren të largohen pas përfundimit të një periudhe. Simptomat e zakonshme të PMDD si luhatjet e forta të humorit, problemet e fokusimit, lodhja dhe dobësia ekstreme, ndryshimet në oreks, dhimbjet fizike, nervozizmi dhe problemet e gjumit janë drejtpërdrejt efektive në rritjen e ankthit premenstrual.

Njerëzit të cilët tashmë kanë një histori të çrregullimeve të humorit mund të vërejnë se simptomat e tyre rriten gjatë periudhës premenstruale. Kjo gjendje, e quajtur përkeqësim premenstrual (PME), shpesh mund të shihet tek njerëzit me çrregullime ankthi si çrregullimi i panikut, çrregullimi i ankthit të përgjithësuar, klaustrofobia, agorafobia ose ankthi social.

 

Si të përballeni me ankthin gjatë menstruacioneve?

Nëse simptomat tuaja menstruale po ndikojnë në cilësinë e jetës tuaj, duhet patjetër të kërkoni ndihmë nga një mjek dhe/ose profesionist i shëndetit mendor. Por nëse simptomat janë relativisht të lehta, ka disa mënyra për të ndihmuar në zbutjen e ndjenjës së ankthit:

  1. Kuptoni ciklet tuaja

Mësimi rreth ndryshimeve hormonale që ndodhin në trupin tuaj ose ndarja e përvojave tuaja me njerëz që po përjetojnë simptoma të ngjashme mund t’ju ndihmojë të kuptoni dhe normalizoni atë që përjetoni gjatë menstruacioneve.

Të kuptuarit se këto ndryshime nuk do të zgjasin përgjithmonë dhe të pranoni se ato mund të menaxhohen, si fizikisht ashtu edhe mendërisht, ju bën të besoni se mund ta kontrolloni situatën, gjë që redukton ankthin tuaj.

 

  1. Prano ankthin pa gjykuar

Shumë njerëz përpiqen të shtypin mendimet negative. Megjithatë, ikja nga mendimet i zmadhon ato në vend që t’i largojë. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, thuani ndjenjat tuaja me zë të lartë ose përpiquni t’i dalloni ato duke i shkruar në ditarin tuaj.

Mos gjykoni mendimet tuaja; thjesht emërtojini ata që të mos kenë më pushtet mbi ju. Pastaj, përpiquni të dilni nga mendja dhe të ktheheni në trupin tuaj. Puna somatike, si lëvizja e këmbëve derisa të ndjeni një kontakt midis shputave të këmbëve dhe sipërfaqes ku qëndroni, është një mënyrë e fuqishme për të pranuar mendimet ankthioze.

 

  1. Bëni ushtrime të frymëmarrjes

Ushtrimet e frymëmarrjes së thellë ndihmojnë në aktivizimin e sistemit nervor parasimpatik, i cili menaxhon funksionet e pushimit dhe të tretjes së trurit. Ndiqni këto hapa të thjeshtë për të reduktuar ankthin përmes frymëmarrjes.

Thithni ngadalë përmes hundës, duke mbushur barkun për t’u zgjeruar nga jashtë.

Nxirrni, nxirrni të gjithë ajrin.

Përsëriteni të paktën 3 herë.

Ndërsa praktikoni këtë punë të frymëmarrjes, mund të zbuloni se mendja juaj nuk është në gjendje të përqendrohet në asgjë (përfshirë mendimet e shqetësuara) përveç procesit natyror të thithjes dhe nxjerrjes së ajrit.

 

  1. Tregojini vetes dhembshuri

Njerëzit me personalitet të shqetësuar priren të jetojnë në mendësi më ndëshkuese dhe të gjykojnë vazhdimisht veten. Hulumtimet tregojnë se shfaqja e dhembshurisë për veten është e rëndësishme jo vetëm për shëndetin dhe mirëqenien tonë mendore, por edhe për performancën tonë.

Të marrësh kohë për të bërë mirë dhe fjalë për fjalë të kujdesesh për veten është mënyra më e mirë për të qenë të dhembshur. Duke i përgatitur vetes një filxhan çaj të këndshëm, duke ecur në shëtitje kur jeni të mërzitur dhe duke vënë re momentet kur po e gjykoni veten dhe po shkruani për këtë, mbajtja e një ditari do t’ju ndihmojë të jeni më të dhembshur dhe të reduktoni ankthin./natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts