Si u bë kafeja pije – Historia interesante e saj

Kafeja është një kaçubë shumëvjeçare me gjelbërim të përhershëm, 7 deri në 8 metra e lartë. Fruti i kafesë është një kokërr e ngjashme me qershinë, nën lëkurën e kuqe të të cilës gjenden dy kokrra me brirë me një thellim nga ana e sheshtë. Kokrrat janë të gjelbërta ose të verdha të cilat marrin ngjyrë kafe ose plotësisht të zeza kur piqen në furrë.

 

Kafeja e ka origjinën nga Etiopia, nga ku ka ardhur në të gjithë botën, kurse dihet se lulëzon më së miri në Brazil.

Një histori interesante thuhet se si u zbulua kafja dhe efektet e saj në shekullin e 15 -të.

Murgjit nga një manastir në Etiopi vunë re se dhitë e tyre silleshin çuditërisht kur i çonin në një pyll të vogël aty pranë për kullotje. Vunë re se dhitë shfletonin gjethet dhe hanin kokrrat e një kaçubeje dhe atëherë ato fillonin të kërcenin çuditërisht dhe nuk do të flenin gjithë natën. Me të mësuar për këtë efekt të pazakontë, udhëheqësi i manastirit bëri një pije me kokrra jeshile për murgjit gjumashë, dhe kështu “i shëroi ata nga gjumi”.

Dhe ja cikli i kafesë deri në filxhanin tuaj./natalmedia.com/

 

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts