Pse është kaq e veçntë lidhja mes nënës dhe vajzës

Ju telefononi nënën tuaj çdo ditë, sepse ajo është i vetmi person që ju kupton më së miri nga të githë sepse ndjenë dhimbjen shqetësimin dhe gëzimin tuaj ende pa u shprehur ju.

Një studim i publikuar në Journal of Neuroscience shpjegoi pse depresioni dhe çrregullimet e humorit të nënës trashëgohen më shpesh nga vajzat. Rezulton se anatomia e trurit të tyre është pothuajse identike, veçanërisht në zonat përgjegjëse për emocionet. Ngjashmëria ishte shumë më e madhe sesa kur krahasonim trurin e babait dhe djalit, babait dhe vajzës dhe nënës dhe djalit.

Kjo do të thotë që vajzat dhe nënat e tyre mund të ndjejnë, reagojnë dhe kuptojnë më mirë emocionet e njëra tjetrës. Përveç kësaj, vajzat shpesh trashëgojnë tiparet e karakterit të nënës së tyre./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts