Këshilla për të lehtësuar dhimbjet e shpinës gjatë shtatzënisë

Dhimbja e shpinës zakonisht shkaktohet nga presioni i foshnjës në muskujt dhe nervat e shpinës, ndryshimet në nivelet e hormoneve dhe ndryshimet në qëndrimin tuaj.

Pesha e foshnjës, e cila natyrshëm rritet, ushtron presion shtesë në shtyllën kurrizore dhe legen dhe ndikon në qëndrimin e gruas shtatzënë. Nën ndikimin e hormoneve, nyjet dhe muskujt përgatisin trupin për lindjen e fëmijës.

Lexoni rekomandimet e gjinekologëve për të zgjidhur dhimbjet e shpinës.

 • Vishni këpucë që janë pak të ngritura.
 • Shmangni ngritjen e objekteve të rënda. Kur doni të merrni diçka nga dyshemeja, ju e bëni atë nga një mbledhje.
 • Mos qëndroni në këmbë për një kohë të gjatë. Sidomos shmangni qëndrimin në një vend.
 • Uluni në një karrige me një mbështetëse të mirë dhe anatomike ose vendosni një jastëk të vogël pas shpinës.
 • Gjithashtu mbani këmbët tuaja të ngritura.
 • Shtrati ku flini duhet të jetë i fortë.
 • Flini në anën tuaj të majtë me një jastëk midis këmbëve.
 • Vendosni kompresa të ngrohta në vendet ku ndjeni dhimbje ose bëni një banjë të ngrohtë para se të shkoni në shtrat.
 • Praktikoni ushtrimet e rekomanduara nga mjeku dhe fiziatri juaj çdo ditë.
 • Qëndrimi juaj duhet të jetë i saktë. Kur qëndroni në këmbë, përpiquni të drejtoni shpinën sa më shumë që të jetë e mundur.
 • Konsultoni mjekun tuaj nëse dhimbja e shpinës përkeqësohet dhe përhapet në bark dhe nuk ndalet edhe pas një ore pushimi. Kjo mund të jetë një shenjë e lindjes së parakohshme./natalmedia/

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kompjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forne tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts