E di që nuk lejohet të pi alkool gjatë shtatëzanisë, a guxoj të pi birrën pa alkoool?

Pyetje:

E di që nuk lejohet të pi alkool gjatë shtatëzanisë, a guxoj të pi birrën pa alkoool?

Përgjigje:

Në të vërtetë birra është produkt I fermentuar proces ky I ngjashëm me atë të prodhimit të alkoolit. Birrat që shkruajnë se janë pa alkool, në të vërtetë kanë veçse sasi të reduktuar të alkoolit.

Në disa vende birrat, të ashtuquajtura pa alkol kanë deri në 0.5 % përmbajtje alkooli. Prandaj, edhe nuk këshillohet përdorimi i këtyre llojeve të birrave në shtatëzëni dhe përpiquni të zëvëndësoni me ujë dhe lengje natyrale dhe pa shtesa sheqesri, ngjyrues e aromatizues.

Dr Samire Ademi Lutolli./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts