Çfarë është cista e Bartholinit?

Dr Samire Ademi Lutolli
Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre,
Specialiste në subspecializim për infertilitet

 

A ju ka ndodhur të keni një gungë në organet gjenitale që dhemb shumë aq sa nuk mundeni as të uleni?

Ajo është cista e Bartholinit.
Një cistë Bartholin zhvillohet kur ndodh një bllokim në gjëndrrën e Bartholinit në vaginë. Ky bllokim shkakton një gungë që mund të shkaktojë acarim dhe dhimbje gjatë ecjes, uljes ose marrdhënieve intime. Nëse cista infektohet me baktere, mund të formohet një absces. Kur infektohen, cistat Bartholin mund të jenë të dhimbshme dhe mund të kërkojnë trajtim mjekësor./natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts