Çfarë duhet të hajë një grua 45 vjeç për të shmangur plakjen e lëkurës dhe kockave?

Shkruan: Dr Samire Ademi Lutolli 

Specialiste-Gjinekologe dhe Obstetre,

Specialiste në subspecializim për infertilitet

 

Gruaja kur të mbushë 45 vjeç duhet të hajë këto fara për të shmangur plakjen e lëkurës dhe kockave

 

Kur gruaja mbush 45 vjet duhet të hajë këto fara për të shmangur plakjen e lëkurës dhe kockave

 

Parandaloni shenjat e para të menopauzës, sëmundjeve të rënda dhe plakjes me këto fara.

 

Farat janë një burim i shkëlqyer i vitaminave dhe proteinave, si dhe mineraleve dhe vajrave esenciale të veçanta. Ato kanë një efekt mjekues në trupin tonë dhe për këtë arsye rekomandohen veçanërisht për gratë mbi 45 vjeç.

 

Farat Chia

 

Ato janë të pasura me acide yndyrore omega 3, madje më shumë se liri dhe salmoni. Ato përmbajnë antioksidantë, dhe vetëm 2 lugë gjelle nga kjo farë kanë 18% kalcium dhe 4 gram proteina.

Wooden spoon oil chia seeds  chia  seeds stock pictures, royalty-free photos & images

Ato kanë një përmbajtje të ulët të kolesterolit dhe natriumit, dhe janë të pasura me fibra, kalcium, fosfor, magnez, bakër, kalium, magnez, hekur dhe zink.

 

Farat e lirit

 

Farat e lirit përmbajnë acide yndyrore omega 3, antioksidantë, minerale dhe vitamina. Janë të pasura me vitaminë B dhe magnez.

Ndihmojnë në rinovimin e lëkurës, përmirësojnë tretjen dhe largojnë peshën e tepërt.

Healthy eating: Ffax seed oil and flax seeds  flax seds stock pictures, royalty-free photos & images

Farat e susamit

 

Është një burim i shkëlqyer i proteinave, kalciumit dhe magnezit. 100 gr susam përmban acid folik të nevojshëm për trupin e një gruaje. 2 lugë çaji nga kjo farë do të forcojnë kockat, kyçet dhe do të eliminojnë dëshirën për ëmbëlsirat. Ato luftojnë me sukses kancerin dhe përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm.

 

Kuinoa Quinoa

 

Përmban 9 proteina esenciale, vitamina, aminoacide, enzima dhe minerale të rëndësishme. Quinoa është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për mishin sepse përmban proteina. Ndihmon në relaksimin e muskujve të trupit dhe enëve të gjakut, por gjithashtu ndihmon në luftimin e kancerit, diabetit, aterosklerozës dhe mikrobeve. Gratë në premenopauzë dhe në menopauzë duhet t’i hanë këto katër fara nëse duan të lehtësojnë ose parandalojnë simptomat e menopauzës.

Quinoa seeds in a wooden spoon  Quinoa  seeds stock pictures, royalty-free photos & images

Këto fara parandalojnë me sukses sëmundjet kardiovaskulare, plakjen e lëkurës dhe kockave, si dhe forcojnë flokët dhe thonjtë. Para përdorimit, farat duhet të ulen në ujë për 3 deri në 7 orë. Më pas përzieni me fruta ose kos dhe konsumojini çdo ditë./natalmedia.com/

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts