Barku i gruas shtatzënë nuk është pronë publike, jo të gjithë mund ta prekin!

Mirë, pse të gjithë mendojnë se mund të prekin një bark të një gruaje shtatzënë? Jo vetëm kaq, por edhe të bëjnë të zgjuar dhe ndonjëherë të fyejnë, duke buzëqeshur, pa menduar… Një grua shtatzënë është si çdo person tjetër – respektoni kufijtë.

“Oh, barku i saj është shumë i lezetshëm!” (dhe dora lëviz drejt barkut)

“A ka binjakë aty?”

“Um, një bark kaq i vogël, dhe tashmë je gjashtë muajsh?”

“Je e sigurt që do kafe?”

“Ju nuk duhet ta konsumoni aq shumë…”

Dhe kështu me radhë. Nëse keni qenë ndonjëherë shtatzënë, jemi të sigurt se të paktën disa nga këto fraza kanë ardhur tek ju. Nga të dashurit e tu, nga fqinjët e tu, dhe kjo ndodh, po – të panjohur të plotë. Ndoshta nuk e kishe problem, ndoshta e bëri, por ti heshte, dhe ndoshta u largove. Sido që të jetë, fakti është se nuk është e drejtë.

Një grua shtatzënë postoi përvojën e saj. Pikërisht, vjehrra e saj e përkëdhelte vazhdimisht barkun e saj kur ishte shtatzënë dhe ndonëse ky gjest nuk i pëqlente, e mbante çdo herë gojën mbyllur për të mos krijuar konflikte. Por në një rast gjithçka u bë pak më e çuditshme. Vjehrra e saj përqafoi barkun e saj me duart e saj dhe filloi të puthë – “baby”. Nuk është diçka që çdo grua shtatzënë e përjeton. Dhe ndoshta pothuajse të gjithë do të jenë po aq të tronditur dhe të zënë në befasi. Uh! Por gruaja shtatzënë e goditi atë pa qime në gjuhë dhe i tha “Nëse jam shtatzënë, kjo nuk do të thotë se trupi im është pronë publike, respektoji kufijtë.” – Duartrokitje për zonjën e re! Sepse edhe pse një grua është shtatzënë dhe mban një qenie tjetër brenda saj, kjo nuk do të thotë se trupi i saj është vetëm një “enë në të cilën është foshnja”. Ashtu siç nuk do t’i afrohesh asnjë gruaje dhe të ndjesh vithet e saj, nuk mund të ecësh drejt një gruaje dhe të prekësh barkun e saj – nëse ka një fëmijë brenda apo jo.

Pyet i pari! Dhe nëse jeni një grua shtatzënë, një e afërme apo një kalimtar në rrugë – pyeteni nëse mund ta përkëdhelni stomakun e saj. Edhe pse – po, është e lezetshme, e ëmbël, magjepsëse… Por pse do ta bënim këtë? Po kështu, një grua shtatzënë ka çdo të drejtë të kundërpërgjigjet si të dojë: me një koment ironik, me një koment të keq, me një këshillë të ashpër, madje edhe me një shuplakë në krah ose në ndonjë pjesë tjetër të trupit, nëse duam të flasim hapur.

Një komentuese në postimin që postoi kjo grua shtatzënë kishte këshilla të shkëlqyera. Ajo shkroi: «Mos e quani ‘bark’. Quaje “mitra ime”. Kjo në mënyrë mjaft të efektshme i bind njerëzit nga rënkimi.» Tingëllon bukur, ne tashmë mund të shohim! “Të lutem mos ma prek mitrën.” /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts