A e keni ditur se edhe Elefantët vuajnë nga sindroma e zemrës së thyer!

Ata thonë se njerëzit mund të vdesin për shkak të dashurisë, për shkak të stresit që shkakton humbja.
Elefantët gjithashtu vuajnë nga sindroma e zemrës së thyer, veçanërisht kur këlyshi i tyre vdes. Nëse këlyshi ngordh, elefanti nënë e lë tufën për disa ditë dhe kalon një lloj procesi zie.

Në vend që të largohet nga trupi, ajo e përkëdhel me trungun e saj, e nuhat atë dhe ecën në rrathë rreth tij.

Besohet se është mënyra e tyre për të kuptuar dhe pranuar vdekjen. Ata janë shumë të ndjeshëm ndaj stresit dhe, si njerëzit, elefantët arrijnë afërsinë me një të dashur në kontakt lëkurë me lëkurë.
Diçka e ngjashme ndodh kur një këlysh humbet nënën e tij. Natyra e dhembshur e elefantëve e shtyn pjesën tjetër të tufës ose të mirëpresë jetimin që vuan ose të ndihmojë të ndjerin. Ka shumë arsye për të admiruar elefantët, kafshë që jo vetëm janë të mëdhenj, por kanë edhe një zemër të madhe ./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts