Sindroma e “zemrës së thyer”. Çka i ndodh trupit tuaj kur dikush ua thyen zemrën?

Ndërsa një zemër e thyer mund të mos jetë diçka që mund ta shihni, ajo na dëmton seriozisht në më shumë mënyra sesa ne e kuptojmë. Gjërat që na ndodhin emocionalisht kanë efekte fizike tek ne dhe sa më të vetëdijshëm të jemi për këtë lloj gjëje, aq më mirë mund të punojmë për ta luftuar atë.

Ju në fakt mund të vdisni (në raste ekstreme) nga një zemër e thyer, sado e çuditshme që mund të duket. Kjo njihet si ‘sindroma e zemrës së thyer’, i referohet një fenomeni të quajtur kardiomiopatia e shkaktuar nga stresi. Kjo gjendje ka edhe disa emra të tjerë, por në fakt nuk është diçka për të cilën shumë njerëz dinë. Ndërsa shumica e njerëzve nuk do ta përballojnë këtë kur u thyhet zemra, është e rëndësishme të jeni të vetëdijshëm në mënyrë që të kuptoni se sa e rëndë mund të jetë një zemër e thyer.

 

Sindroma e Zemrës së Thyer ose kardiomiopatia e shkaktuar nga stresi u përshkrua si më poshtë nga Hopskin’s Medicine:

Kardiomiopatia e stresit, e njohur edhe si “sindroma e zemrës së thyer”, kardiomiopatia takotsubo dhe sindroma e balonimit apikal, është një gjendje në të cilën stresi intensiv emocional ose fizik mund të shkaktojë dobësi të shpejtë dhe të rëndë të muskujve të zemrës (kardiomiopati). Kjo gjendje potencialisht kërcënuese për jetën mund të ndodhë pas një sërë faktorësh stresues emocionalë si pikëllimi (p.sh. vdekja e një të dashuri), frika, zemërimi ekstrem dhe befasia. Mund të ndodhë gjithashtu pas stresorëve të shumtë fizikë në trup, si goditje në tru, konvulsione, vështirësi në frymëmarrje (të tilla si një shpërthim i astmës ose emfizemë), ose gjakderdhje të konsiderueshme.

Ndërsa shkaqet e kushteve janë të ndryshme, simptomat e kardiomiopatisë së stresit janë shpesh të ngjashme me ato të një ataku në zemër:

  • Dhimbje gjoksi
  • Frymëmarrje e shkurtër
  • Djersitje
  • Marramendje
  • Nauze dhe të vjella
  • Dobësi

 

Palpitacionet (ndjesia e rrahjeve të zemrës)

Ngjashëm me një atak në zemër, pacientët me kardiomiopati stresi mund të paraqiten me presion të ulët të gjakut, dështim kongjestiv të zemrës dhe madje edhe shoku. Por ndryshe nga një atak në zemër, i cili vret qelizat e zemrës, besohet se kardiomiopatia e stresit përdor adrenalinën dhe hormonet e tjera për të trullosur përkohësisht qelizat e zemrës. Për fat të mirë, kjo mahnitshëm përmirësohet shumë shpejt, brenda vetëm disa ditësh deri në disa javë. Pra, edhe pse një person me kardiomiopati stresi mund të ketë dobësi të rëndë të muskujve të zemrës në momentin e shtrimit në spital, zemra rikuperohet plotësisht brenda dy javësh në shumicën e rasteve dhe nuk ka dëmtime të përhershme.

 

 

1 Depresioni

Fundi i një marrëdhënieje të rëndësishme në jetën tonë mund të rezultojë në ndjenja dhe emocione dërrmuese, duke na lënë të lëkundemi ndërsa përpiqemi të marrim pjesët e jetës sonë dhe t’i bashkojmë të gjitha si një person i vetëm. Kjo është diçka që disa njerëz janë në gjendje ta bëjnë në mënyrë më efikase se të tjerët dhe si rezultat, shumë nuk i kuptojnë emocionet tepër negative që mund të vijnë me dhimbje/thyerje zemre. Për ata me një histori të problemeve të shëndetit mendor, ose që kanë ngjarje të tjera stresuese në jetën e tyre, kjo mund të jetë pika kthese. Të qenit i hedhur nga dikush që e doni mund të ndikojë seriozisht në vetëvlerësimin tuaj dhe në fund të çojë në depresion.

Ndërsa ky mund të duket më shumë mendor sesa fizik, depresioni mund të ndikojë në pjesë të mëdha të jetës suaj. Mund t’ju lërë të paaftë të ngriheni nga shtrati, të keni dhimbje fizike, apo edhe të ndiheni sikur të jeni shkelur nga një autobus. Nëse keni përjetuar ndonjëherë depresionin, e dini se sa të vërteta mund të jenë efektet fizike që mund t’i keni.

Sigurisht, ne mund t’u themi njerëzve të tjerë që të përpiqen të shërojnë “zemrat e tyre të thyera” ose t’i shtyjmë të vazhdojnë përpara, por e vërteta është se kjo nuk do të ndodhë derisa të jenë gati. Nga ndikimi negativ në shëndetin tuaj mendor te shkaktimi i dhimbjes fizike brenda trupit tuaj, le të jemi të sinqertë… Ndarjet janë të vështira! Më poshtë, janë disa nga gjërat që duhet të merren parasysh kur bëhet fjalë për thyerjen e zemrës në tërësi. Të gjitha këto gjëra i ndodhin trupit tonë, qoftë në një mënyrë apo tjetër, a keni përjetuar ndonjëherë këto lloj efektesh si rezultat i një dhimbjeje zemre?

 

2 Dhimbje fizike

Nëse keni përjetuar ndonjëherë një ndarje të vështirë, atëherë e dini dhimbjen që mund të pushtojë gjithë trupin tuaj. A është ky thjesht një reagim i tepruar ndaj situatës, apo po ndodh diçka më shumë? Shkencëtarët thonë se zona e trurit përgjegjëse për përpunimin e dhimbjes emocionale si refuzimi është e njëjta zonë që përpunon dhimbjen fizike. Për këtë arsye, truri juaj në fakt po i thotë trupit tuaj se po, ju po ndjeni dhimbje fizike në këtë moment, edhe nëse asgjë nuk ka ndodhur për të shkaktuar një dëmtim fizik.

 

3  Tërheqja

Dhimbja e zemrës, veçanërisht në formën e një ndarjeje, mund t’ju bëjë të kaloni një tërheqje të ngjashme me atë të dikujt të varur nga droga. Ndërsa kjo mund të tingëllojë pak e çmendur, duket se është diçka mjaft e vërtetë. Neuroeticistja Nicole Vincent tha për Insight se kjo ndodh për shkak të faktit se disa nga emocionet që jemi mësuar të ndjejmë janë ato që lidhen me shpërblimet. Ndërsa kjo mund të duket pak e pavend në listën para jush, ju siguroj se nuk është. Emocionet e rënda negative si ato që lidhen me tërheqjen në përgjithësi mund të jenë mjaft fizike.

 

4  Zakonet e këqija të gjumit

Thyerja e zemrës mund të jetë një gjë tepër stresuese, duke e kthyer përmbys gjithçka që dinim të ishte e vërtetë në jetën tonë. Kur përballemi me nivele të larta stresi, shumë njerëz zbulojnë se ai ndikon në zakonet e tyre të gjumit. Në mënyrë të veçantë, stresi është lidhur me vështirësinë për të fjetur ose për të mbetur në gjumë. Mungesa e gjumit në fakt krijon më shumë stres në jetën tonë, duke krijuar një rreth vicioz. Mënyra e vetme për t’u çliruar është të ulim nivelin e stresit, duke lejuar pushimin dhe relaksimin e nevojshëm. Ka shumë opsione të ndryshme për menaxhimin e niveleve të stresit, duke përfshirë ushtrimet e frymëmarrjes dhe meditimin.

 

5  Humbje ose rritje në peshë

Nuk mund të mohohet fakti që një zemër e thyer shkakton disa emocione të rëndësishme, megjithatë, mënyra se si i trajtoni këto emocione mund të ketë gjithashtu një efekt të qëndrueshëm. Një nga mënyrat me të cilat përballemi me emocionet dërrmuese është përmes një ndryshimi në dietën tonë. Për disa njerëz, kjo do të thotë të mbytni ndjenjat tuaja në ushqimet tuaja të preferuara, duke ngrënë pa masë. Kjo në mënyrë të pashmangshme do të çojë në një rritje të peshës. Ndërkohë, të tjerë përjetojnë humbje të oreksit si pasojë e këtyre ndjenjave, duke çuar në humbje peshe me kalimin e kohës.

 

6 Sistemi imunitar i dobët

Një tjetër rezultat i stresit të shtuar në jetën tonë është ulja e funksionit të sistemit tonë imunitar. Kur jeni duke përjetuar stres, trupi lëshon një hormon stresi, i cili shtyp sistemin imunitar, duke na bërë të ndjeshëm ndaj viruseve dhe baktereve. Si rezultat, ata që kanë përjetuar një thyerje zemre mund të zbulojnë se janë të sëmurë më shpesh, duke luftuar ftohjen, gripin dhe sëmundje të tjera të zakonshme të paktën ndërsa ende vuajnë/punojnë për t’u shëruar./natalmedia.com/

 

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

 

SHPËRNDAJE:

Related posts