Mos ke turp nga trupi yt!

Një artikull shfaqet në FB-në time: “Modelja e njohur mahnit me trupin e saj vetëm një muaj pas lindjes”.

Jo shumë kohë më pas, shfaqet një reklamë, një studio fitnesi ofron një program “të specializuar” për nënat pas lindjes, me sloganin: “Nuk duhet të keni më turp për trupin tuaj!”

I lexoj ato fjalë dhe mendoj – a duhet të ketë turp një gruaje për trupin e saj?

Më vjen turp që më vjen turp për trupin tim i cili më shërben kaq mirë!

Ky trup mbajti një fëmijë për nëntë muaj – nga një qelizë në 4 kg! Jo vetëm kaq, por e solli në botë me shumë mundime! Dhe pastaj për vite me radhë  qumështi dhe  gjaku im ishin ushqim për fëmijën tim.

Ky trup e mbajti atë fëmijë, ditë e natë, pa u lodhur, në duar, në shpinë, në gjoks – edhe me 4 edhe 24 kilogramë!

Ky trup di të ngasë biçikletë! Dhe ai di të ngjitet në shkëmbinj! Dhe ai arriti të mësojë të notojë në moshën 34 vjeçare. Ky trup mund të ecë dhe të shkojë në majë të malit, për të parë kodrat dhe luginat.

Ky trup di të mbajë edhe gjërat e vogla – fije një gjilpërë, heq një lëvozhgë nga lajthia, kap një hardhucë – pa e lënduar!

Ky trup di të punojë shumë gjëra nga ato më të lehta deri tek ato më të vështira. Ai di të gatuaj për familjen time, di të lajë, di të shtypë në tastierë. Dhe po – ai mund të drejtojë një makinë!

Ky trup bashkëpunoi shumë herë kur u vu në kushte të vështira, aq herë u shërua kur ishte i sëmurë.

Është e vërtetë – ky trup nuk do të duket kurrë si trupi i dikujt, profesioni i të cilit është të duket bukur. Por për ata, buka e të cilëve nuk varet nga lëkura e pjekur dhe dimensionet fikse, a duhet të përpiqemi për këtë?

Qëllimi i trupit është të ndihmojë njeriun të përjetojë gëzimet e jetës dhe të kapërcejë sfidat e jetës.

Një trup që i shërben mirë njeriut është një trup i shkëlqyer.

Një trup i mrekullueshëm nuk është gjithmonë më tërheqësi, por puna e kujtdo që është të jetë tërheqës, le të bëjë punën e tij – dhe ju jetoni jetën tuaj, me trupin tuaj. Pa turp./natalmedia.com/

 

“Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts