LËNG HITHRE – DOBITË SHËNDETËSORE TË SAJ

Hithra është një bimë mjekësore që ndihmon në shumë sëmundje, dhe rekomandohet veçanërisht për njerëzit me sëmundje të veshkave dhe anemi.

Hithra është një burim i shkëlqyer i mineraleve të vlefshme, si hekuri, kalciumi, fosfori dhe magnezi. Ai përmban vitamina B2, B5, K, A dhe sasi më të mëdha të vitaminave C.

Tradicionalisht, shurupi i hithrës përdoret për të pastruar gjakun, por është gjithashtu një pije e shijshme dhe freskuese nëse e përzieni me ujë të gazuar dhe pak akull.

Ky lëng është i mirë edhe kundër reumatizmit dhe artritit. E pinë edhe ata që kanë astmë dhe probleme me lëkurën. Besohet gjithashtu se parandalon problemet e frymëmarrjes dhe urinimit, si dhe humbjen e flokëve.

Për rreth 3 litra lëng ju nevojiten:

– 30 deri në 40 majat e hithrës së re (maja nënkupton majën e bimës dhe 3-4 gjethe)

– 3 litra ujë të ftohtë

– 5 deri në 6 agrume sipas zgjedhjes suaj (mund të jenë një kombinim i limonit, grejpfrutit, portokallit)

– 1 kg sheqer ose mjaltë

Hithrat dhe agrumet i lani dhe i prisni dhe i vendosni në ujë. Mund të shtoni edhe gjethe nenexhiku sipas shijes. Mbulojeni enën dhe lëreni të qëndrojë për 24 orë. Të nesërmen grijini mirë përbërësit dhe kullojini, më pas shtoni sheqer ose mjaltë. Shurupi duhet të përzihet herë pas here derisa sheqeri të tretet.

Më pas hidheni në shishe të pastra dhe të thata dhe ruajeni në frigorifer. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts