“Kërce përderisa mundesh!”

Nëse merrni një bretkocë, e vendosni në një tenxhere me ujë dhe e vendosni në zjarr, do të shihni diçka interesante: bretkosa përshtatet me temperaturën e ujit, qëndron brenda dhe vazhdon të përshtatet me rritjen e temperaturës. Por, kur uji arrin pikën e vlimit, bretkosa, e cila do të donte të hidhej nga tenxherja, nuk mundet, sepse është shumë e dobët dhe e lodhur nga përpjekja që ka bërë për rregullimin e temperaturës.

 

Disa do të thonë se uji i vluar vrau bretkocën. Në fakt, bretkosa u vra nga paaftësia e saj për të vendosur kur të hidhej jashtë.

Ndaloni së “përshtaturi” me situatat e gabuara, marrëdhëniet e dhunshme, miqtë parazitë dhe shumë gjëra të tjera që ju “rrethojnë”. Nëse vazhdoni të përshtateni, rrezikoni të vdisni nga brenda./natalmedia.com/

“Kërce përderisa mundesh!”

 

*Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts