KANELË – I mrekullueshëm në luftën kundër peshës së tepërt (RECETA)

Kanella përmban një numër të madh substancash të dobishme, vajra esencialë, kalcium dhe fibra. Ndihmon në normalizimin e tretjes, largon kapsllëkun dhe diarrenë. Ka efekte antioksiduese dhe antipiretike

 • Ul sheqerin në gjak.
 • Vaji i kanellës lehtëson inflamacionin e lëkurës.
 • Era e kanellës përmirëson ndjeshëm humorin.
 • Pluhuri i kanellës rrit jetëgjatësinë e produkteve.
 • Parandalon zhvillimin e kancerit kolorektal.
 • SI TË PËRDORNI KANELËN NËSE DËSHIRONI TË HUMBNI PESHË?
 • Është mirë të përdorni çaj me kanellë dhe pak mjaltë.

 

PËRGATITJA:

Hidhni 1 lugë kanellë në një gotë me ujë të vluar. Prisni të ftohet pak dhe më pas shtoni 2 lugë mjaltë. Lëreni në një vend të freskët.

Pini gjysmë gote në mëngjes me stomak bosh, dhe gjysmën tjetër në mbrëmje para se të shkoni në shtrat.

Po kështu, mund të shtoni kanellë në limonadë.

ÇAJI ME Mjaltë DHE KANELË SHËRON KËTO SËMUNDJE:

Ftohjet – zvogëlon inflamacionin, përmirëson sekretimin e mukusit.

 • Artriti dhe patologjia e kyçeve;
 • Patologjitë e zemrës dhe enëve të gjakut;
 • inflamacion i fshikëzës urinare;
 • gastrit me aciditet të lartë;
 • Forcon imunitetin;

Parandalon gripin dhe infeksionet virale.

Çaji me mjaltë dhe kanellë largon lodhjen kronike, ngop trupin, e mbush atë me energji dhe lufton plakjen e parakohshme. /natalmedia.com/

 

Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia”

SHPËRNDAJE:

Related posts