9 përfitimet shëndetësore me konsumimin e shalqirit

 Luftimi i sëmundjeve të veshkave

Shalqinjtë përmbajnë shumë kalium, gjë që është shumë e dobishme për nxjerrjen jashtë ose pastrimin nga depozitimet toksike në veshka.

Parandalon goditjet nga nxehtësia

Shalqiri është shumë efektiv në reduktimin e temperaturës së trupit tuaj dhe tensionit të gjakut. Shumë njerëz në rajonet tropikale hanë këtë frutë çdo ditë gjatë verës për të mbrojtur veten nga goditjet e nxehtësisë.

 Stabilizon tensionin

Sasia e shumtë e kaliumit dhe magnezit e pranishme te shalqinjtë është shumë e dobishme në drejtim të zvogëlimit të tensionit të lartë të gjakut. Kaliumi konsiderohet një vasodilator (zgjerimi i enëve të gjakut) , që do të thotë se e liron tensionin e enëve të gjakut dhe arterieve, duke stimuluar rritjen e rrjedhjes së gjakut dhe reduktimin e stresit në sistemin kardiovaskular.

 Parandalon kancerin

Gjithnjë e më shumë vitet e fundit shalqinjtë kanë qenë në sy të publikut, kryesisht për shkak të nivelit të tyre mbresëlënës të likopenit, një kompleksi karotenoid fitonutrient që është gjithnjë i lidhur me parandalimin e kancerit.

 Kundër diabetit

Pacientët diabetikë, të cilët supozohet të kenë një dietë të ulët energjie dhe dietë të ulët të sheqerit, shpesh ankohen pasi nuk arrijnë të hanë ushqimin e tyre, gjë që u jep atyre ndjesinë se janë gjysmë të ushqyer. Shalqinj mund të jetë një shtesë e mirë për ta.

 Kujdeset për zemrën

Likopeni, një karotenoid që gjendet në bollëk në shalqi, përmirëson funksionet kardiake. Betakarroteni i njohur për vlerat e saj të shkëlqyera antioksiduese dhe antiplakje, gjithashtu ju mban të rinj në zemër dhe parandalon problemet e zemrës lidhur me moshën. Vitamina C, karotenoidet dhe kaliumi (kaliumi zvogëlon rrezikun e një ataku në zemër), ndihmon në reduktimin e kolesterolit dhe mban zemrën të sigurt nga një sërë rreziqesh.

 Dëmtimi makular

Mos u shqetësoni për shëndetin e syrit dhe degjenerimin makular nëse hani shumë shalqi, sepse midis betakarotenit, vitaminës C, lutein dhe zeaxanthin, sytë tuaj janë të mbrojtur mirë. Ata do të sigurojnë mbrojtjen e syve tuaj nga verbëria dhe degjenerimi i lidhur me moshën, dhe këto antioksidantë do të mbrojnë sytë nga sëmundjet e tjera të lidhura me moshën, si tharja e syve dhe nervat optikë, si dhe glaukoma.

 Impotencë

Arginina, e pranishme në shalqi, është e dobishme në shërimin e mosfunksionimit erektil, dhe natyra stimuluese e substancës mund të nxisë epshin, të reduktojë ftohtësinë seksuale dhe të japë një goditje fillestare në jetën tuaj të dashurisë, pasi ju të shijoni disa feta shalqi së bashku!

Përfitime të tjera

Likopeni është gjetur të jetë efektiv në riparimin e indeve të dëmtuara. Farat e shalqirit janë të pasura me yndyra dhe proteina të dobishme. Shalqinjtë gjithashtu përmbajnë fitonutrientë të cilët kanë efekte shumë të mira në shëndetin dhe funksionimin e duhur të organeve të brendshme, syve dhe sistemin e sekretimit./natalmedia.com/

 

 

 *Materialet dhe informacionet në këtë portal nuk mund të kopjohen, të shtypen, ose të përdoren në çfarëdo forme tjetër për qëllime përfitimi pa miratimin e drejtuesve të “natalmedia

SHPËRNDAJE:

Related posts